Is making vanilla extract at home really cheaper than store bought? 

Making your own vanilla extract at home has several benefits such as:

    1. Ingredient transparency. You know what's inside.
    2. You can use the "spent" vanilla beans to make other items when your extract is finished, such as vanilla paste, vanilla sugar, vanilla powder or to start your mother jar. 
    3. It's a fun hobby that you can do with virtually anyone that creates a fun product and a sweet memory. 

For those of you that are making extracts only for the cost savings, to give as gifts or to even sell in your own home business, the dollars and cents really matter. We've made it easy to calculate what your final cost is by the ounce to ensure the most economical outcome. This is also an easy-to-use tool to see how the price of your spirit or vanilla beans impacts the final cost/oz of your extract.  

For comparison, a quick review of PURE (not artificial), single-fold vanilla extract on Amazon in 2oz - 8oz bottles will show finished extract prices from $2/oz all the way to $17/oz for more specialty blends. 

💰 Vanilla Extract Cost Calculator

 

Subscribe for 15% off your first order & free access to more extract making tools.

* indicates required
Country Code
VanillaPura - By providing your phone number and checking the box, you agree to receive promotional and marketing messages, notifications, and customer service communications from VanillaPura. Message and data rates may apply. Consent is not a condition of purchase. Message frequency varies. Text HELP for help. Text STOP to cancel.See terms.

Comentarios

This is super helpful. Thank you.

— Sandra Wood